Jak uprawianie narciarstwa wpływa na nasze zdrowie
7 września 2017
Co roku rzesze narciarzy lepiej lub gorzej radzących sobie na białym puchu pojawiają się na narciarskich stokach. Narciarstwo to jedna z bezpieczniejszych dyscyplin sportowych, a jej uprawianie ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Skąd ta popularność tego wymagającego przecież sportu?
Otóż przyczyn jest wiele. Po pierwsze zbawienny kontakt ze świeżym powietrzem. Zimą, kiedy włączamy kaloryfery, poziom tlenu w naszych mieszkaniach dramatycznie spada, na zewnątrz dopada nas uciążliwy smog. Wypad w góry, ponad miejskie zanieczyszczenia to jak wypicie koktajlu witaminowego.
Kolejny ważny aspekt jazdy na nartach, to kondycja. Męczymy się, spalamy sporo kalorii, marzniemy. Mocno pracuje nasz układ oddechowy i krwionośny, dzięki czemu wzmacniają się nasze płuca i serc. Nasz organizm spala w tym czasie tkankę tłuszczową. W stosunkowo krótkim czasie silnie pracują wszystkie nasze mięśnie, nawet te, o których nie mieliśmy pojęcia, że są. I nawet nie myśląc o tym, rzeźbimy nasze ciało. Z pewnością regularne uprawianie narciarstwa zarówno zjazdowego jak i skitouring, czy narciarstwa biegowego powoduje, że nasz organizm wzmacnia się, ciało staje się sprężyste, sylwetka szczupła i wyprostowana. Solidnie wzmacniają się nasze stawy, mięśnie, układ kostny. A uwalniające się podczas jazdy endorfiny pozytywnie wpływają na nasz układ odpornościowy. Czy mieliście tak, że w górach przychodzą wam do głowy ciekawe pomysły?
Przy tych wszystkich pozytywnych aspektach uprawiania narciarstwa należy pamiętać o ważnej rzeczy. Na narty nie można „wskoczyć” bez przygotowania. To nie basen, nie nordic walking. Aby cieszyć się tym sportem i nie narażać się na urazy i kontuzje trzeba ćwiczyć przez cały rok, systematycznie.